Ehituskonstruktsioonide loomine
Nagu varasemalt öeldud, siis Autocad on väga levinud ka ehituskonstruktsioonide jooniste tegemiseks. Lisaks sarnasel viisil on ka võimalik luua plaan jooniseid. Üks variant on planeerida näitena puitsõrestik maja ühte seina. Kindlasti tuleb ka arvesse võtta, et antud juhul on väga palju sarnaseid detaile vaja teha ning selleks kasutame plokke. Alustada tasuks Horisontaalprusside paigutsest ning seejärel vertikaalsete postide paigutusest. Muudame ära ühikud, määrame Units all ühikuteks Centimeters ja Snapping määrame 2.5×2.5, sest selliselt saame hästi 5cm prussi paigutada keskpunkti järgi sobivasse kohta (Teatavasti ehituses on kasutusel prussi tsentri järgi paika panek) ning võtame arvesse joonise tegemisel, et prusside vahe on horisontaalne vahe on 60cm.
Plokkide lisamiseks valime objekti komplekti, mida soovime plokki lisada ning kirjutame klaviatuuril “Block”. Edasi avaneb aken:

Sammud oleks järgmised:
- Loome Horisontaalposti pikkusega 250cm koos viirutusega (5cm paksune) ja lisame plokki ning anname nimetuse HP
- Loome nurga Vertikaalposti (150x150mm), 15x250cm mõõtudega koos viirutusega ning lisame plokki nimetusega VP
- Loome vahe Vertikaalposti (50x150mm), 5x250cm mõõtudega koos viirutusega ning blokki lisamisel määrame tsentri.
- Loome teised vahepostid Rectange tööriistaga vastavalt olukorrale, aga võtame arvesse, et kasutame ikka 50x150mm prussi), ehk siis paksus 5cm.
Kasutame tööriistu explode, et erineva suurusega plokke Trim tööriistaga muuta.

Harjutus “Maja plaan”
Maja plaani puhul muudame ära ühikud sentimeetriteks. Selleks avame UNITS.



Maja plaani puhul joonestame esmalt välisseinad paksusega 25cm (250mm). Siseseinte paksus 10cm (100mm).
- Loome Rectangle tööriistaga välisseina mõõdu järgi ristküliku.
- Valime selle ristküliku ja määrame sisse suunas offset 25cm suunaga sisse poole
Seejärel loome aknad eraldi alal aknad, mille lisame blokki. Aknad määrame hiljem plokki, et oleks lihtsam paigutada joonisele ja ei peaks uuesti joonistama iga kord. Akna puhul arvestame mõõtu 25x150cm. Akendele määrame joone paksuse 0.3. (LINEWEIGHT tööriist). Lihtsam on luua esmalt mõõtudega ristkülik ning keskele joon, hiljem ülarused jooned TRIM tööriistaga kustutada. Kui aken valmis, siis selekteerime ning lisame blokki (BLOCK), nimeks AKEN, määrame baas punktiks objekti 0;0 (Vasak alumine nurk).

Samal viisil loome ka ukse ning kõik vajalikud detailid, mida soovime luua ning mida saab hõlpsasti liigutada/paigutada, kui on plokis. (Ukse võite joonistada sellise nagu soovite, et uks oleks tähistatud).
Lisame joonisele kõik detailid ning seejärel lisame viirutuse ja mõõdud.
Maastiku ja ehitusobjektide joonestamine
Joonestamisel maastikku tuleb mängu mõõdistamine, milleks võib kasutada maaameti rakendust või kasvõi ise mõõtmist vajadusel. Kindlasti on oluline hakata looma objekte kohe kihtidesse, selliselt saab hiljem mugavalt joonise erinevaid osasid välja lülitada. Kõik lisatavad objektid nagu tänavavalgustid, elektrikilbid jne teeme blokkideks. Antud juhul toon joonestamise näiteks ühe droonipildi ülaltvaatest. Arvestame krundi pikkusega 30m, laius 19m. Maja vasak külg aiast 4m aiast ja esikülg aiast 3m. Maja mõõtudega laius 9m pikkus 10m. Rõdu ja väiksem katuse osa kumbki 4.5x3m. Mänguväljaku kaugus aia kummagist küljest 3m. Terrass mõõtudega 2.5x8m. Aia kaugus teest 4m. Loome sellele joonise ning hakkame sellele lisama plaani ka lisahoonet (Võtame arvesse lisahoonega seotud tingimusi, et peab asuma tuleohutusnõuete kohaselt kokkuleppel naabriga 2m aiast). Loome vasakule küljele sissesõidu ja parkimiskoha (tänavakivi) mõõtudega 4x5m ning paigutame haljastusplaani (kogu aia äär täita elupuudega (arvestame elupuude kaugust tsentri järgi 0.5m aiast ja üksteisest)
Planeeritava hoone mõõdud on 4x6m. Paigutame aia paremasse tagumisse nurka, maja esikülg on laiem külg ning suunaga vasakule. Plaan on luua hoone ümber ka privaatsus elupuude heki näol. Hoone esikülge tuleb 2m terrass ning terrassi kõrvale kümblustünn läbimõõduga 2m. Vee, elektri ja kanalisatsiooniühendus saadakse antud hoonesse peahoone vasakult küljelt. Tähistame eraldi kihti elektri, vee ja kanalisatsiooni.

Joonis võiks esimeses etapis jõuda selliseks võttes arvesse kogu ette antud infot. Joonisele on lisatud ka kanalisatsioonitrass kuni tsentraalse kanalisatsioonini. Kanalisatsioonitrass kulgeb 1m kaugusel maja seinast kuni aiast välja ning siis pöörab 1m kaugusel aiast põlvega järgmisesse vahekaevu. Maja äärne vahekaev asub maja esiküljest 2.5m kaugusel ning suundub majja. Seda trassi on tarvis teada, sest sellesse ühendub ka kõrvalhoone kanalisatsioon ning juurest kulgeb ka muu kommunikatsioon.

Lisame joonisele olulisemad kitsendused ja tehnilised objektid, mis võiks takistada kaevetööde teostamist. Järgnevalt pildilt saame info, kus asuvad kitsendused. Lisaks võtame arvesse kliendi öeldud kitsenduste asukohad. Elektrikilp arvestiga asub krundi paremal aia ääres tee pool küljes. Selle sisendkaabel margiga AXMK 4×240 liigub koos tänavavalgustuse elektrikaabliga tee servas. Majja tuleb elektrikaabel mööda parempoolset aia serva kuni pöörab maja tsentrist vasakule majja. Ehk siis maja esiküljest 4.5m hoovi poole. Paralleelselt elektrikaabli kõrval liigub majja veetrass.

Kitsenduste lisamisel kasutame sarnaseid värve, et jääks sarnane süsteem olukorrast. Joonis on korrigeeritud vastavalt tegelikule olukorrale ja võiks selles etapis näha nagu all oleval pildil. Magenta värviga on tähistatud elektrisüsteemi osad. Oranž värviga kanalisatsiooni osad ning CYAN värviga on tähistatud veeühendus.

Lisahoone lisame eraldi Layerisse, lisame samasse kihti ka elektri, kanalisatsiooni ja vee trassid.
